Léky na snížení horečky a jejich dávkování

Teploměr

Pokud má dítě zvýšenou teplotu (mezi 37 a 38 stupňů C), léky nepodáváme. Teplotu dítěte kontrolujeme jednou za hodinu, pokud teplota stoupá kontrolujeme ji i častěji. Teplotu je vhodné kontrolovat i v noci.

Při horečce stoupne teplota dítěte nad 38 stupňů C. V tom případě podáváme léky na snížení teploty.

 

Kojencům podáváme nejčastěji léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu, a to ve formě čípku nebo ve formě sirupu. Dávkování léků dodržujeme podle příbalového letáku příslušného léku.  Přesné dávkování léku provádíme podle aktuální váhy dítěte. Podávání léku konzultujte s dětským lékařem, který vám vysvětlí i možné kombinování léků s různými účinnými látkami.

Efekt podání léku na snížení horečky není okamžitý. Účinek léku se projeví nejdříve po 30 minutách. Po podání léku je potřeba teplotu dítěte pravidelně kontrolovat a podání léku v případě potřeby s doporučeným časovým odstupem zopakovat. Lék se stejnou účinnou látkou je možné znovu podat nejdříve po 6 hodinách.

Pokud vám lékař doporučí kombinovat léky s různými účinnými látkami, můžete se je podle doporučení lékaře střídat po 3 – 4 hodinách.

V případě, že je horečka u dítěte velmi vysoká nebo trvá déle než jeden den nebo je stav dítěte nápadně jiný než obvykle, doporučujeme vyhledat dětského lékaře nebo pohotovost.

Léky s obsahem paracetamolu

Doporučené dávkování 10-15 mg/kg v jednotlivé dávce.

Nejvyšší celková dávka je 60 mg/kg za 24 hodin.

Interval mezi jednotlivými dávkami je 6 hodin. K dosažení optimálního účinku je třeba dávkovat lék co nejpřesněji podle váhy dítěte.

Léky s obsahem ibuprofenu

Doporučené dávkování je 5-10 mg/kg v jednotlivé dávce.

Nejvyšší celková dávky je 20-30 mg/kg za 24 hodin.

Interval mezi jednotlivými dávkami je 6 hodin.

Léky s obsahem kyseliny salicylové nesmíte (například Aspirin, Acylpyrin,..) podávat dětem do 15 let věku. Po jejich podání u dětí by mohlo dojít k závažnému onemocnění, které se projevuje selháním jater!