Jak posílit dětskou imunitu

Dejte přednost kojení před umělou výživou

V mateřském mléce dostane dítě vše, co potřebuje, ve správném složení. Plně kojit je vhodné do šesti měsíců a pokud je to možné, ještě další měsíce jako doplněk běžné dětské stravy. Kojené děti bývají podle některých výzkumů méně alergické. Pokud můžete kojit, nevzdávejte se této možnosti například kvůli zaměstnání nebo pohodlí, náhradní řešení hledejte jen v případě, že ze zdravotních důvodů možnost kojit nemáte.

Naučte dítě zdravě jíst

Zdravé a pravidelné jídlo je velmi důležité. Dětský jídelníček by měl obsahovat hodně zeleniny, ovoce, ale například i dostatek masa, ve které je hodně železa, nebo tuků potřebných pro vstřebávání vitamínů. Pokud nevíte jak na to, poraďte se s odborníky. Dávejte jednoznačně přednost přirozeným vitamínům a minerálům, žádná tabletka nenahradí ovoce a zeleninu, neodpírejte dětem červené maso, v jejich jídelníčku by mělo pravidelně být vedle kuřecího a ryb také telecí, libové hovězí a vepřové.

Věnujte pozornost pitnému režimu

Naučte dítě správně a pravidelně pít. Mělo by vědět, že je dobré popíjet po menších dávkách během celého dne, ne vypít najednou půl litru vody.

Už do útlého věku nabízejte správné nápoje, nejlépe vodu, vhodné jsou kojenecké vody obohacené o další minerální látky s stopové prvky, dětské čaje nejlépe neslazené. Pokud si dítě zvykne na slazené limonády, těžko ho jejich pití odnaučíte.

Dopřejte dítěti přirozený pohyb

Běhání s kamarády v přírodě, hry a dlouhodobý pobyt na čerstvém vzduchu je pro děti velmi prospěšný a posiluje imunitu. Nepřetěžujte dítě tvrdým tréninkem, který nadměrně přetěžuje jen některé části těla, běhání venku, hry a chůze jsou prospěšnější. V případě, že se dítě začne věnovat intenzivně jednomu ze sportů, je vhodné doplnit i jiné pohybové aktivity pro rovnoměrné zatížení vyvíjejícího se pohybového aparátu.Dítě by mělo sportovat s chutí a ne pod tlakem zájmu svých rodičů.

Otužujte své dítě

Zapomeňte na přetopené dětské pokoje a celé domácnosti. Teplota okolo 21 stupňů přes den a kolem dvaceti stupňů na spaní, nic nezkazí. Naopak. Dítě přiměřeně oblékejte a spíš než v horké lázni umyjte dítě pod tekoucí vlažnou sprchou. Raději než jeden tlustý svetr, oblečte dítěti víc tenkých vrstev, které je možné odkládat podle aktuální teploty

Umožněte dítěti dostatečně odpočívat

Spánek a odpočinek je velmi důležitý. Je prokázáno, že únava nedostatek spánku snižuje obranyschopnost. Když přestane dítě po obědě spát, do spánku ho nenuťte za každou cenu, raději zaveďte hodinu až dvě odpočinku na lůžku třeba s knížkou nebo vyprávěním

Zbavte dítě stresu

I děti mají své problémy, strachy, stres. Snažte se, aby se jich co nejrychleji zbavily. Mluvte s nimi o tom, co je trápí, proč a čeho se bojí a podobně. Řešte s ním problémy. Dítě v duševní nepohodě je mnohem méně odolnější proti nemocem. Nezlobte se na dítě, pokud je smutné a nechce se s vámi bavit, ale vždy se snažte společně najít příčinu.

Nezanedbávejte rekonvalescenci

Po každé nemoci nebo nadměrné zátěži potřebuje imunitní systém „oddech“, aby znovu nabral síly. Nepodceňujte dobu rekonvalescence. Nevracejte děti do kolektivu dříve, než určí lékař, protože musíte do zaměstnání. Krátkodobě získáte výhodu, ale nejspíš brzy skončíte v ordinaci dětského lékaře znovu s další nemocí.