Nejčastější onemocnění dětského věku

Děti dnes stonají zhruba stejně často jako jejich rodiče. Změnilo se ale složení chorob.

Výrazně ubylo infekčních nemocí, na které v minulosti děti ve velkém umíraly. Díky očkování téměř vymizely nemoci jako záškrt, zarděnky nebo spalničky. Úplně se podařilo vymýtit pravé neštovice, prakticky se nevyskytuje dětská přenosná obrna.

Naopak přibývá alergií, poruch imunity i autoimunitních onemocnění. V porovnání s dřívějším obdobím se například zvýšil počet nemocí štítné žlázy nebo dětské cukrovky patřících mezi autoimunitní choroby. Kvůli nedostatečné ochraně očkováním se také více dětí, v porovnání se situací zhruba před deseti lety, nakazí černým kašlem, který ale v pozdějším věku není již pro dítě tak nebezpečný.

Ve školce se bacilům daří

Nic se naopak oproti minulosti nemění na tom, že hodně nemocné bývají děti, které nastoupí do školky. Jejich imunitní systém je křehký a reaguje více nebo méně bouřlivě na infekce, se kterými se tu setkává. Lékaři mluví o tom, že se děti takzvaně „promořují“. „Nenápadně, ale hluboce je tato situace posilována chronickým stresem v případě dětí, které se těžko vyrovnávají s odloučením od maminky.

Některé děti tak zpočátku v kolektivu více chybí než jsou. Někdy to bývá začarovaný kruh, děti jsou nemocné, brzy po nemoci se vrací do školky, ale záhy zase onemocní. Rodiče jim totiž kvůli pracovním povinnostem někdy nedopřejí po nemoci dostatečně dlouhou rekonvalescenci. Například po užívání antibiotik trvá imunitnímu systému zhruba čtrnáct dní, než se dostane do kondice. Pokud se oslabené dítě dostane do kontaktu s další nemocí, objeví se v ordinaci pediatra brzy znovu. Není neobvyklé, že takové děti končí v péči imunologa. Pokud se stav nezlepší během jedné či dvou sezón, je někdy nutné dítě vzít na určitou i delší dobu z kolektivu a je i vhodné imunologické vyšetření. Nečekat a imunologicky dítě vyšetřit hned se doporučuje v případě, že dítě trpí ekzémy, má obtíže alergického charakteru, je často nemocné od kojeneckého věku, trpí často vysokými horečkami, objevily se vážné infekce.

Někdy se imunologická „chyba“ najde, jindy se žádná neobjeví. Na vině opakovaných onemocnění může být „jen“ nevyzrálý imunitní systém a nedoléčené nemoci.

V kolektivu nebo doma

Je vhodné, aby si dítě odbylo nemoci v předškolním věku nebo aby do kolektivu raději nechodilo? Doporučení je třeba zvážit s ohledem na každé jednotlivé dítě a tuto otázku řešit u dětí, které jsou opakovaně nemocné. Obranyschopnost se v předškolním věku teprve vyvíjí a u některých dětí při velmi časté nemocnosti je nutné dát dítěti čas a na určitou dobu ho z kolektivu vyloučit. Většina dětí ale nástup do kolektivu zvládá, nemocnost není velká a většinu drobných infekcí, kterými se imunitní systém posiluje, zvládnou děti ještě před nástupem do školy, kde případné absence jsou již větším problémem.