Proč by mělo být očkování povinné?

Těch důvodů je několik. Kromě individuální ochrany dítěte k tomu přistupuje i druhý faktor, a to je dosažení určité kolektivní ochrany. Ta znamená, že pokud je populace dostatečně očkována, tak se v ní infekční choroby nešíří. Nyní se například v Německu objevil vysoký výskyt spalniček. Dokonce tam došlo k úmrtí jednoho dítěte. Důvodem je veliké množství osob, které nebyly očkovány. Ve srovnání s tím je naše populace proti spalničkám očkována v řádu více než 95 procent a víme, že s vysokou pravděpodobnostitéměř u nás spalničky děti, které dostaly dvě dávky vakcíny, nedostanou. To koneckonců vyplývá i ze statistik, které máme. Diky vysoké propckovanosti není chráněno jenom očkované dítě, ale i ty neočkované.

Objevují se námitky, že například ve Spojených státech není očkování povinné. To ovšem není tak úplně pravda. Dnes když cestuje do Spojených státuů mladý člověk, který tam chce studovat nebo pobývat delší dobu ,  tak pokud nepotvrdíme, že prodělal neštovice nebo dostal dvě dávky vakciny, tak ho na území USA nepustí. Stejně tak musíme potvrdit, že když tam chce studovat, tak byl očkovaný proti meningokoku a proti černému kašli. Takže to je realita svobody: Zákon to sice nenařizuje, ale pokud se nebudeš řídit našimi doporučeními, omezíme ti přístup do školy na území USA.

Každý chápe nutnost očkování proti tetanu, ví, co může způsobit. Ale málo si uvědomujeme proč se od roku 2001 očkují děti proti invazivním hemophilovým nákazám. Toto onemocnění není tak známé, přitom já pamatuji, že děti, které touto bakterií onemocněly, mohly zemřít na otok hrtanové záklopky, mohlo tam dojít k udušení. Přitom se od roku 2001 zásluhou očkování podařilo toto onemocnění vymýtit. My tady nemáme už žádné případy tohoto onemocnění. V tomto případě byla vakcinační strategie velmi efektní . Stejně tak poklesl téměř na nulu výskyt žloutenky typu B. Argument, proč proti tomu očkujeme, když už zde ta nemoc není, je zavádějící. Očkujeme jednoduše proto, že stále máme v populaci jedince, kteří jsou nosiči toho viru. Pokud by se podařilo nemoc vymýtit, tak by očkování proti ní mohlo byt za určitě situace zrušené. To je případ pravých neštovic, kde se podařilo díky celosvětovému očkování tento patogen vymýtit. Ale to bylo možné jenom kvůli tomu, že došlo k vysoké proočkovanost populace.